Tukuma prozas fermentācija 2024 – Pilsētas leģenda
LAUREĀTI
Finālā iekļuva un savus darbus lasīja Dace Ulpe, Gunita Draveniece, Liene Millere, Luīze Adamoviča, Lelde Laugale, Imants Liepiņš un Guna Roze. Bija jālasa arī Alitai Vangalei, taču viņa nevarēja ierasties uz pasākumu.
Žūrijas un Klausītāju balvu saņēma Liene Millere par leģendu “Kungs Tukums”
2. vietu un Autoru balvu saņēma Lelde Laugale par leģendu “Divbalsu dāma”
3. vieta – Alitai Vangalei par leģendu “Dvēsele logā”
Žūrijas simpātiju balva par oriģinalitāti Gunai Rozei par leģendu “Orgānu donors”. Personiskas simpātiju balvas no žūrijas locekļiem saņēma arī Maija Laugale, Lelde Laugale, Gunita Draveniece un Imants Liepiņš
Liene Millere
Dzimusi Tukuma novadā, dzīvo Smārdē, strādā Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Pedagogu digitālās pratības pilnveides nodaļā kā eTwinning projektu koordinatore. Ar stāstu “Siltumnīca” 2023. gadā piedalījās “Kurzemes prozas lasījumos”. Šogad piedalījās izdevniecības “Latvijas Mediji” rīkotajā konkursā “Vakara romāns 2025” un ar savu sadzīves romānu “Veļu laika mistērija” ieguva dalīto otro vietu. Konkursam “Tukuma prozas fermentācija 2024. Pilsētas leģenda” savu darbu “Kungs Tukums” iesniedza pirmā no 12 dalībniekiem. Leģenda ieguva galveno – Žūrijas balvu, kā arī Klausītāju balvu pasākumā Jaunmoku pilī.
– Ko par šo konkursu zināji pirms tam, ko no tā sagaidīji vai cerēji?
– Par Fermentāciju biju pavirši dzirdējusi jau iepriekš, bet nopietni apsvēru iespēju pieteikties tikai pagājušajā gadā, kad nolēmu pievērsties rakstīšanai, taču mani atbaidīja tēma – citādas beigas, tāpēc pieteicos Kurzemes prozas lasījumiem. Man patika iespēja savu darbu lasīt skaļi, un tas arī bija mans galvenais mērķis Fermentācijas konkursā. Braucu ar domu, ka darbam jābūt tik labam, lai to varētu nolasīt skaļi. Beigās viss izvērtās daudz veiksmīgāk, nekā biju iedomājusies.
– Ko zini par Tukuma un novada literatūru un kā tur redzi sevi?
– Zinu un esmu lasījusi dažus mūsdienu autorus, kuri nāk no Tukuma puses – Rolandu Bulu, Gunti Tāleru. Zinu arī vienu otru vecāku, kā, piemēram, Baltvilku. Bērnībā patika Džūkstes pasakas. Mana pirmā grāmata iznāks 2025. gada rudenī, bet esmu stingri apņēmusies neapstāties un turpināt rakstīt. Pagaidām tas ir sadzīves romāns, bet nākotnē — kas zina. Man patīk eksperimentēt un sevi izaicināt.
– Kādu literatūru lasi ar baudu?
– Lielākoties esmu lasījusi ārzemju autorus, jo gan bakalauros, gan maģistros studēju angļu filoloģiju. Latviešu autoru izpētei esmu pievērsusies vien pēdējos divos gados. No latviešu autoriem man ļoti patika L.Vinogradovas “Vārnas”, D.Rukšānes “Krieva āda”, Z.Daudziņas “Bērnudienas Komunālijā”, A. Kalnozola “Kalendārds mani sauc” un M. Volfa “Krievos”. Ļoti atzinīgi vērtēju arī jauno rakstnieci Lienu Hačatarjanu un viņas debijas romānu “Tās ir tikai sakrītības”.
No ārzemju autoriem man iecienīti fantāzijas autori – T.Kingfišere, R.Bredberijs, Dž. K. Roulinga (arī viņas detektīvsērija), K.R.Safons, Nīls Geimens, T.J. Klūns, M. Velsa, R.Džordans. Patīk arī detektīvi un daži trilleri, viens no iecienītākajiem amerikāņu asa sižeta autoriem ir Lī Čailds. Daudz lasu angļu valodā, it īpaši par rakstīšanu, jo tur pieejama lielāka izvēle. Man patīk ieskatīties citu autoru ikdienā un rakstīšanas procesos. Šobrīd lasu S.Kinga grāmatu par rakstīšanu.
– Kas izglābs pasauli?
– Pasauli var izglābt vienīgi cilvēces kopīgā apzināšanās, ka tā mums ir vienīgā, saudzējamā vieta visā Visumā. Mums, kopīgi līdzdarbojoties, jāpagriež tas vērtību kompass pareizajā virzienā, jo mēs joprojām par daudz pērkam, izmetam un paļaujamies uz ātro gandarījumu, par maz domājam ilgtermiņā. Visiem būtu jāapzinās, ka pie pasaules iespējamās bojāejas nav vainīgs tas viens miljonārs ar daudzajām rūpnīcām, bet ikviens no mums. Jo mēs turpinām šķiesties ar naudu, resursiem un laiku, it kā mēs nekad negrasītos mirt un arī nākotnes problēmas mūs neskartu.
Lelde Laugale
Dzīvo Tukuma novada Tumes pagastā un piedalās Tukuma amatierkolektīva darbībā, kā koncertmeistare korim “Vanema” un arī dziedot tajā. Lelde ir radoša ik dienu, turpinot mācības Latvijas Kultūras akadēmijas programmā “Kultūras un mākslu studijas” 4. kursā. Studiju ietvaros apgūst arī radošu praksi izdevniecības darbībā, kas palīdz jauniem autoriem sasniegt savus sapņus. Literatūrā jau iemērkusi pēdu radošu darbu rakstībā, gan hobija līmenī, gan piedaloties prozas konkursos, ieskaitot pagājušā gada “Tukuma prozas fermentācija 2023 – Citādas Beigas”, kad finālā neiekļuva, bet Leldei tā šķita brīnišķīga pieredze darba izvešanai ārpus savas istabas sienām. Lelde ir gatava turpināt īstenot savu sapni radošā jomā, kas saistīta ar literatūru un mūziku.
– Kāpēc piedalījies Fermentācijā? Ko par šo konkursu zināji pirms tam, ko no tā sagaidīji/cerēji?
– Es vienmēr esmu vēlējusies pārbaudīt savas prasmes kādā virzienā, un literatūra man ir bijusi patiesi tuva jau no bērnības. Ir arī jauki, ka ir iespēja tieši savā novadā piedalīties radošos konkursos, kas ir iespējami visiem šī reģiona interesentiem no 16 gadu vecuma un nav pat vajadzības būt atzītam rakstniekam. Lielu daļu uzzināju no savas māsas, kas ir piedalījusies jau 4 gadus, bet man šis bija otrais gads. Šī gada pasākums man ļoti patika, atmosfēra Jaunmoku pilī bija leģendu garam izcili piemērota, un muzikālais priekšnesums aizķēra sirdi.
– Ko zini par Tukuma novada literatūru un kā tur redzi sevi?
– Tukuma literatūra man visvairāk saistās ar Imantu Ziedoni un Māru Zālīti, kas, manuprāt, ir vieni no spilgtākajiem autoriem visā Latvijā. Bez viņiem zinu, ka Tukumā pašlaik ir arī talantīgi autori no Tukuma Literātu apvienības, kuru grāmatas ir iespējams atrast dažādās Latvijas vietās. Prieks, ka Tukuma literatūra ir arī atzīta pasaules mērogā, esot kā viena no UNESCO Literatūras pilsētām. Par nākotni pašlaik grūti paredzēt, bet būšu priecīga, ja man izdosies iekļauties rakstnieku vidē un publicēt savu pirmo romānu.
– Kādu literatūru lasi ar baudu?
– Par literatūru varētu runāt daudz un dikti. Man ir vēlme iepazīt dažādu žanru literatūru un meklēju vēl neiepazītus darbus un autorus, interesanti ir iepazīt citu zemju kultūru caur šiem darbiem. Patīk darbos atsijāt vissīkākās detaļas un ļaut vaļu pārdomu mākoņiem. Neatsakos no prāta maldināšanas sižetiem, kur pavīd kādas sirreālisma iezīmes, bet citreiz prasās lasīt kādu garu fantāzijas romānu vai dažādu žanru īsus prozas gabalus. Ja kāds darba elements mani patiesi ieintriģē, nevaru atturēties no teksta izgaršošanas.
– Kas izglābs pasauli?
Ideāli būtu teikt, ka literatūra varētu izglābt pasauli. Katri mūsu stāstiņi, idejas, ar kurām vēlamies dalīties, jo katrā ziņā valoda un vārdi ir mūsu saziņas līdzeklis, kam piemīt spēks ietekmēt ikviena attieksmi pret kādu tematu. Tagad, kad tik daudz teksta ir rakstīts internetā, ir svarīgi padomāt, kā tas varētu ietekmēt citus, un, vai ir vajadzība popularizēt šo izplatījušos negatīvisma vilni, par ko centos rakstīt savā darbā.
Stāstu “Kungs Tukums” var izlasīt sadaļā “Proza”